całkowite zachmurzenie
15°
15°
wtorek
fot. Okiem Rolnika
Gmina Przystajń walczy z suszą
20 kwietnia 2020 r. | 13:09
2

W związku z wystąpieniem w ostatnich latach, a także prognozowanymi w b.r. zjawiskami wystąpienia suszy samorząd Gminy Przystajń postanowił podjąć szereg bardzo istotnych inicjatyw zmierzających do złagodzenia skutków tej suszy. Należą do niej w szczególności:

1) Posadowienie na stacji uzdatniania wody w Przystajni dodatkowego zbiornika na wodę pitną o pojemności 300 m3. Pozwoli to na płynne zaopatrzenie odbiorców w wodę pitną. Zbiornik ten został wybudowany  przy udziale środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Całkowity koszt wykonania to kwota 700 000 zł.

2) Złożono wniosek do PROW na budowę studni głębinowej o wydajności ok. 20 m3w miejsce wyeksploatowanej studni nr 1 (zlokalizowanej w Przystajni naprzeciwko stadionu).

3) Gmina wystąpiła z inicjatywą do Państwowego Gospodarstwa Wodnego 'Wody Polskie" o przywrócenie sprawności technicznej jazów zlokalizowanych na  Liswarcie, w miejscowościach Podłęże Szlacheckie i Stany. Gmina deklaruje własny udział finansowy w tym przedsięwzięciu.

4) Rekultywacja zbiornika wodnego, stanowiącego własność Gminy Przystajń, położonego w Przystajni ul. Widawa. Służyłby on przede wszystkim jako rezerwuar wody gospodarczej (m.in. do celów ppoż.), a także jako element rekreacji. /UG Przystajń/2 odpowiedzi na “Gmina Przystajń walczy z suszą”

  1. Stefan pisze:

    A może by teraz warto powrócić do planów budowy zbiornika wodnego na Liswarcie na Podłęzu??

  2. Zdzisław Zawierucha pisze:

    Dzień dobry.
    Należało by podziękować byłemu Wójtowi Andrzejowi Kucharczykowi i Radzie Gminy Przystajń w tamtym okresie za trafną decyzje , wybudowano nowe ujęcie wody studnie głębinową 152 mb głębokości . Gmina Przystajń za kadencji Wójta Andrzeja Kucharczyka podjęła modernizacje ujęcia wody co by było teraz . Dodatkowy zbiornik jest potrzebny , ale bez studni na obecne czasy stał by może pusty. Motto Pana Wójta Andrzeja Kucharczyka – woda jest podstawowym środkiem do życia , a cena powinna być dostępna do wszystkich . Dziś w Gminie Przystajń mamy dobrą sytuacje Dobro jest długo pamiętane przez mieszkańców Panie Wójcie Kucharczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *