całkowite zachmurzenie
środa
Reklama
Wójt Henryk Mach udostępnił Poczcie Polskiej dane mieszkańców!
01 maja 2020 r. | 14:02
4

Wójt Henryk Mach, jako drugi włodarz w powiecie kłobuckim, udostępnił Poczcie Polskiej dane osobowe mieszkańców gminy.

Mach udostępnił Poczcie Polskiej m.in. numery PESEL, adresy zamieszkania, imiona i nazwiska wszystkich wyborców z gminy Przystajń. Dane te zostały przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres elektroniczny podany przez Pocztę Polską.

Potwierdził mi to sam Wójt.

W odpowiedzi na złożone zapytanie informuję że, Gmina Przystajń przekazała Poczcie Polskiej spis wyborców gminy wykonany na zlecenie i okoliczność wyborów prezydenckich w roku bieżącym. Wniosek operatora tj. Poczty Polskiej był prawidłowo złożony i spełniał wymogi , co do formy rekomendowanej przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (oświadczenie dostępne na stronie internetowej UODO ). Henryk Mach. Proszę o umieszczenie przesłanego pisma Wojewody w ewentualnym materiale prasowym.

Pismo, o którym wspomina Wójt, możecie zobaczyć TUTAJ.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelowali, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

Nie chcesz, by poczta przetwarzała Twoje dane w tych wyborach? Możesz działać:
- zażądaj od Poczty Polskiej usunięcia Twoich danych ze względu na brak podstawy prawnej do ich przetwarzania - wyślij wniosek mailem na adres inspektorodo@poczta-polska.pl, WZÓR WNIOSKU - https://tiny.pl/7m9jw

- złóż skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych: skargę możesz złożyć niezależnie od tego, czy poczta rozpatrzy Twoje żądanie i nawet wtedy, gdy w ogóle nie wyślesz do Poczty wniosku o usunięcie danych. Złożenie skargi jest nieodpłatne WZÓR SKARGI - https://tiny.pl/7m9j5

PAWEŁ GĄSIORSKI4 odpowiedzi na “Wójt Henryk Mach udostępnił Poczcie Polskiej dane mieszkańców!”

 1. K pisze:

  Ciekawe czy wójt później będzie za nas spłacał zaciągnięte kredyty i pożyczki?

  16
  5
 2. Dezerter pisze:

  Wójt jest wielbicielem PIS to jak mógłby postąpić inaczej. Odbije mu się tym i to jeszcze nie raz.

  9
  5
 3. INSPEKTOR pisze:

  Wszyscy którzy są z PISU mieli obowiazek przekazania danych to samo dotyczyło Derejczyka z miedźna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *